30 Mayıs 2012 Çarşamba

Sağlık Personeli mağdur edilmiştir

       666 sayılı yasa ile yürürlüğe giren eşit işe eşit ücret adı altında düzenlenen haksız uygulama sonucunda sağlık çalışanların döneri ellerinden alınmış bulunmaktadır. Şu anda diğer personellerle sağlık personelleri arasında ki farklılık tamamıyla ortadan kaldırılmış bulunmaktadır. Tamam bu şekilde alınan ücretleri eşitlediniz fakat unutulan bir şey var ki hastanelerde çalışan riskli ortamlarda iş yapan bir hemşire ve sağlık çalışanı ile başka bir kurumda çalışan memur nasıl bir tutulur, bunu anlamak çok güç aradaki fark tamamen kalkmış durumda. Ek ödeme yönetmeliğinde 1/4 deki bir sağlık çalışanına 115 denge tazminatı verilirken aynı derecede bir memura 110 denge tazminatı öngörülmüştür. Şimdi bu aradaki 5 puanlık fark için mi bütün bu fedakarlıklar. Bence yanlış olan bişeyler var ve acilen düzeltilmesi gerekiyor. Sağlık çalışanın hakkı olan verilmelidir diye düşünüyorum. Zaten bu uygulama ile döner sermaye sağlık çalışanları için bitmiştir. Bu uygulamanın tabiki iyi yanlarıda var ama tazminat oranın biraz daha yükseltilmesi için girişimler yapılmalıdır.
       Ve bazı sitelere bakıyorum sanki sağlık çalışanlarına ikramiye veriliyormuş gibi haberler müjdeli haberler sunuluyor. Oysaki diğer kurumlarda çalışanlar ek ödemelerini maaşlarıyla birlikte düzenli bir şekilde alırken sağlık çalışanları bir ay geç almakta. Soruyorum size bunun neresi müjde hakkı olanı zamanında ödenecek hepsi bundan ibaret. Çok geç kalınmış bir uygulama.
       Memur zamları da tahmin ettiğimiz gibi çıktı zaten fazlasını söylemek hayal olurdu. Şu ana kadar memurlara gerçekten de çok güzel oranlarda zam yapıldı. Sağlık çalışanları bunun dışında bırakılmıştır. Yüzdelik oranlarda dersek hata olur ama eşit işe eşit ücret adı altında yapılan seyyanen zamlar memurları bir hayli mutlu etmiştir.
       Bu zam pazarlıklarında ve süreçte sendikalar yeterince kendilerini gösterememiştir. Sendikalar bu süreç içerisinde çok pasif kalmışlardır. Sendika sendikacılığı tartışır hale getirmektedir. Sendikanın memurlara kazanımı yarım puan olarak görüyorum o da 8 Tl den ibaret ha bu kazanımda sadece 2012 için.
        Peki bişey soracağım herkes 2012 yi sorguluyor sanki 2013 hiç gelmiyecek orda bir kazanım elde edilebildimi hayır gerçekten sendikalar sorgulanmalı Toplu sözleşmenin olması bizler için bişey ifade ettimi hayır onunda pek bir anlamı yok. Önceki toplu görüşme sanki daha iyiydi. En azından bakanlar kurulu bir düzenleme daha yapabiliyordu. Hayırlısı olsun.
        Sağlık çalışanlarının fedakarlıkları ve emekleri artık görülmeli ve mağduriyetleri düzeltilmelidir.
   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder