9 Mayıs 2012 Çarşamba

7 Adımda sigarayı bırakın

             Öncelikle neden böyle bir yazı yazma gereksinimi duydum önce kısaca bundan biraz bahsedeyim. Şöyle etrafimıza bir baktığımızda, dikkatli bir şekilde bakarsak sigara içen kişi sayısının ne kadar fazla olduğunu sizlerde görebilirsiniz. Evet içen kişi çok ama bunların belkide %95 i sigarıyı bırakmayı kaç defa denemiştir kimbilir. Sonuçta bırakıp kurtulanda vardır bu illetten.


  •  Birinci adım sigarayı neden bırakmanız gerektiğini kendi kendinize sorgulayın ve bunları birer birer not edin.
  • İkinci adımda ise aynanın karşısına geçin ve ağız yapınıza, dişlerinizin durumuna sigaranın size ne yaptığına neler yapacağına daha yakından bakın.
  • Sigaranın sizden neler aldığını maddi ve manevi olarak sorgulayın.
  • sigarayı bırakarak maaşınıza %10 zam yapabileceğinizi biliyor musunuz? Şu anda toplu sözleşmeler devam ediyor ve en fazla verilecek zam %5 siz bu şekilde daha fazlasını yapacağınızı düşünün.
  • Sigarayı bıraktıktan sonra dünyadan yaşamdan zevk ve lezzet alacağınızı unutmayın.
  • Sigarayı bırakarak en başta kendinize olmak üzere çevrenizdeki dostlarınıza yakınlarınıza vermiş olduğunuz zararı sonlandıracaksınız.
  • Son olarak bu aşama biraz zorlu olacak ama genede denemeye değer. Sigarayı bırakmaya kendinizi odaklayın biraz inatçı olun kötülüklerinden bahsedin ilk 3 günü çok zorlu olacak ama pes etmeyin iradem kuvvetli ben bununla baş edebilirim kesinlikle yenebilirim. Artık arkadaşlarınıza dostlarınıza bu durumu haber verin sigara yı kötüleyci cümeleler kurun mesela sigara içenlere acıyorum gibi. En önemlisi bıraktıktan sonra kesinlikle geri başlamayın. Bir tane olsa dahi yakmayın. Sigarasız sağlıklı bir hayat için kalın sağlıcakla.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder