26 Aralık 2010 Pazar

Sağlık çalışanlarına 2011 yılında döner sermaye de sabit ödeme geliyor

Torba Kanun’da yer alan ve Döner Sermaye Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle sağlık çalışanlarının her ay aldığı döner sermaye 420 TL’nin altına düşmeyecek. Büro personeline de döner sermaye hakkı geliyor

Gelecek hafta genel kurul gündemine gelmesi beklenen Torba Yasa’nın alt komisyondaki görüşmelerinde sağlık çalışanlarını sevindirecek bir son dakika değişikliği yapıldı. 2009 toplu görüşmeleriyle tanınan ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkı, verilen bir teklifle tasarıya konuldu. Torba Kanun içinde yer alan ve Döner Sermaye Kanunu’nda yapılacak düzenleme sayesinde sağlık çalışanlarının her ay aldığı döner sermaye 420 TL’nin altına düşmeyecek. AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kınay tarafından verilen teklif, döner sermaye alamayan binlerce vekil ebe-hemşire ile sözleşmeli büro personelinin de yüzünü güldürdü. Yapılan düzenleme bu şekilde çalışan personele de döner sermaye hakkı getiriyor. Aylık mahsuplaşma hakkı, Sağlık Bakanlığı çalışanlarına, döner sermayesi olmayan kurumlardaki memura 375 sayılı KHK ile ödenen ek ödeme tutarında garanti gelir getiriyor.

TEMMUZ 2011’DE 440 TL

Ocaktan itibaren uygulanacak zamlar da eklendiğinde, bir sağlık çalışanı her ay en az 420 TL ek ödemeyi garanti gelir olarak alacak. Bunun üzerinde döner sermaye hakkı olan çalışanlar ayrıca fark alacak. Ek ödeme Temmuz 2011 zammıyla 440 TL’ye çıkacak. • ANKARA star

Yüz binler için çok önemli

Sağlık-Sen Başkanı Mahmut Kaçar, 2009 yılında toplu görüşmelerde mutabakat sağlanan aylık mahsuplaşma konusunun yüz binlerce sağlık çalışanı için büyük önem taşıdığını söyledi. Kaçar “Birçok kurumda döner sermaye yetersizliği nedeniyle düşük miktarda döner alan sağlık çalışanları ile yıllık izin ve rapor kullanmaları halinde fiili katkı sağlamadığı gerekçesiyle döner sermayeleri kesilen personel, düzenlemeyle her ay en az 420 TL’yi garanti gelir olarak alacak” dedi.

Alt komisyon tamamlandı

Vergi ve prim borçları dahil, bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik yasa tasarısı üzerinde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyonda süren çalışmalar tamamlandı. Komisyondan bir yetkili, tasarının önümüzdeki hafta Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınabileceğini söyledi. Tasarı daha sonra Genel Kurul’da görüşülecek.

Türk-İş’in ‘Torba’ eleştirisi işçilerin mitingine dönüştü

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun Meclis gündeminde bulunan Torba Yasa tasarısına ilişkin yapacağı basın toplantısı işçilerin gösterdiği ilgi nedeniyle mitinge dönüştü. Toplantı öncesi çok sayıda işçi Türk-İş Genel Merkezi önünde toplandı. İşçiler yasa tasarısını protesto eden sloganlar attı. Bazı işçiler de tepkilerini elbiselerini çıkartarak gösterdi. Mustafa Kumlu yaptığı açıklamada, yasa tasarısının Türk-İş’in ve diğer sosyal tarafların görüşüne başvurulmadan Meclis’e sunulduğunu söyledi. Kumlu, Bakanlığın bu tutumunun çokça sözü edilen ‘sosyal diyalog kültürü’ ile bağdaşmadığını belirtti.

DUYARLILIK BEKLİYORUZ

Kumlu, yasa tasarısıyla hükümetin işçilerin İşsizlik Sigortası Fonu’na bir kez daha el uzattığını, işverenlerin maliyetlerini düşürmek için esnek çalışma düzensizliğini genişlettiğini, il özel idare ve belediye işçilerinin istihdam fazlası sayılarak başka iş yerlerine dağıtılmak istendiğini öne sürdü. Kumlu, TBMM Genel Kurulu’nun bu itirazlar konusunda duyarlı olmasını istediklerini belirtti.
Kaynak: Star gazetesinden alıntıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder