15 Kasım 2010 Pazartesi

2011 de sağlık bakanlığı personel alacak

2011 yılı içersinde Sağlık Bakanlığı 20 - 25 bin civarı sözleşmeli personel alımı yapması planlanıyor. Yeni yapılacak Kpss sınavı sonucuna göre yapılacak bu atamaların sözleşmeli olması atama bekleyen sağlık personelini ve yeniden atanmayı bekleyen sağlıkçıları üzdüğü bir gerçektir.

Milli Eğitim Bakanlığının 55 Bin atamayı kadrolu yapacak olması ve sözleşmeli öğretmen sayılısını 70bin de sınırlandırması güzel bir uygulamadır. Aynı hassasiyetin sağlık bakanlığı tarafından uygulanmaması acı gerçek olarak devam etmektedir.

2010 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından alım beklenmemektedir.

1 yorum:

 1. Tıbbi Sekreterin Sağlık Sistemindeki Yeri;

  Günümüzde Tıbbi Sekreterlik mesleğini kalifiye hale sokmak, gereken bir zorunluluk halini almıştır. Bu da diğer Yardımcı Sağlık Personelleri enjeksiyon, pansuman, ilk yardım uygulayabiliyorsa Tıbbi Sekreterlerin de uygulayabilir hale getirilmesini sağlamamızla olur.
  Nasıl ki Acil Tıp Teknisyenleri, 112 Acil dışında Aile Sağlığı Merkezleri’nde çalışabiliyor, Hemşireler Ebelerin görevlerini (Doğum servislerinde çalışan Hemşireler), ebeler hemşirelerin görevlerini (Doğum ve jinekoloji servisleri ve polikliniklerinde çalışan Ebeler) yapabiliyor. Toplum Sağlığı Teknisyenleri Tıbbi Sekreterlerin işlerini yapıyorsa (Maaş birimlerinde, Sekreterlik Hizmetlerinde (MR Sekreterliği vb.), Evrak Kayıt vs. birimlerinde çalışanlar) Tıbbi Sekreterlerin de kendi ayırt edici görevlerinin dışında muhakkak ki Temel Sağlık Hizmetlerini Hekim kontrolünde veya izninde diğer Yardımcı Sağlık Personelleri gibi uygulama yetkileri olabilmelidir. Diğer yardımcı sağlık personelleri gibi mesleklerinin kalifiye olmalarını sağlayan enjeksiyon, pansuman ve ilk yardım müdahalesi yetkisi Tıbbi Sekretere de verilmelidir.
  Henüz eğitim gören Tıbbi Sekreterlik okullarındaki öğrencilere Tıbbi Sekreterlik stajı haricinde, derslerde de gördükleri gibi pratikte de Temel Sağlık stajı da (Enjeksiyon, Pansuman, İlk yardım vs. eğitimleri) yaptırılarak Tıbbi Sekreterlik Bölümünü de diğer Yardımcı Sağlık Personeli gibi kalifiye hale sokmak gerekmektedir. Zaten Tıbbi Sekreterlik okullarında teorikte Temel Sağlık Eğitimi verilmiştir. Teorikte alınan bu sağlık eğitimleri iş hayatımızda uygulamaya geçirilemezse alınan eğitimlerin hiçbir anlamı kalmıyor ve bu değerli bilgiler gelişen sağlık teknolojilerine yabancı kalarak köreliyor ve meslekte sıradanlık duygusu oluşturuyor.
  Bugün sıradan bir vatandaş Tıbbi Sekreter arkadaşıma “Ben iğne vurmayan, pansuman yapmayan sağlık çalışanına sağlık personeli mi derim” diyebiliyor. Vatandaşlarımızın hastanelerde ilk karşılaştıkları hizmet olan Tıbbi Sekreterlik Hizmetleri basitleştirilerek yok olmaya yüz tutuyor. Yıllar önce yapılan sağlık yöntemleri, tutulan evraklardan öğrenilerek bugünlere ışık tutmuyor mu? Bugünkü sağlık işlemlerinin geçmişteki bilgi birikimiyle ilerlemesi, evrakların daha sağlıklı tutulması Tıbbi Sekreterlik mesleğinin önemini ortaya koymaktadır.
  Resmi dairelerde mesleğini icra etmekte olan ve eğitim almak isteyen Tıbbi Sekreterlere, Sağlık Bakanlığı tarafından meslek geliştirme eğitimleri verilerek, nasıl ki geçtiğimiz yıllarda da Jetler diye tabir ettiğimiz farklı meslek liselerinden gelen (Örneğin İmam Hatip Lisesi mezunları vb. ) 6’şar, 8’er aylık dönemlerde eğitilerek Röntgen Tek.leri, Sağlık Memuru, Ebe, Hemşire, Çevre Sağlık Tek.leri vb. meslek gruplarında iş sahibi olup halen çalışan hatta günümüzde açıköğretim bitirerek Sağlık Müdür Yardımcılığı yapan ve Uzaktan Eğitim Programlarına katılarak Lisans veya Yüksek Lisans yapan kişiler gibi Tıbbi Sekreterlere de benzeri eğitimler verilerek daha donanımlı hale getirilebilir. Bu mesleği yapan ve mesleki kariyerlerinde daha ilerisini hedefleyen meslektaşlarım hayata güvenilir ve daha mutlu devam ederek daha kaliteli sağlık hizmeti verebilirler.
  Tıbbi Sekreterlik mesleği deforme olmaya başladıkça Hekimlerimizin evrak, tıbbi terim içeren kayıt, bilgisayar kullanabilme becerisi gerektiren iş yükleri artacak. Zaten Tıbbi Sekreterlik mesleğinin ortaya çıkış amacı Hekimlerin üzerindeki evrak işini büyük oranda hafifleterek Hekimlerin verdikleri sağlık hizmeti kalitesini yükseltmekti. Fakat Tıbbi Sekreterlik Hizmetleri zamanla deforme olmaya başladığından Hekimlerimizin performansı düşecek ve sağlık sisteminde aksaklıklar meydana gelecektir. Fakat Tıbbi Sekreterlere Temel Sağlık Hizmeti uygulama yetkisi verilirse tüm sağlık çalışanlarının yükü daha da hafifler ve sağlık sektöründe kalifiye eleman sayısında artış gözlenir. Saygılarımla.

  YanıtlaSil