10 Eylül 2009 Perşembe

SÖZLEŞMELİ PERSONELE NAKİL HAKKI

SÖZLEŞMELİ PERSONELE NAKİL HAKKI
Bakan Akdağ’a, Bakanlığa personel alımı öncesinde sözleşmeli personele nakil hakkı tanınması talebiyle gittiklerini belirten Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, “Bu talebimiz üzerinde Sağlık Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı çalışmaktadır. Nakil hakkının önünde herhangi bir yasal engel bulunmuyor.  Bakanlığın destek verdiği nakil hakkı gerçekleşmesi halinde sözleşmeli personelin çakılı kadro konumundan kurtarmaya dönük önemli bir adım atılmış olacaktır” dedi.
Bazı çevrelerin sözleşmeli personel adına ortalığı bulandırmaya ve toplu görüşme sürecinde sözleşmeli personelin ihmal edildiği dedikodusu yayarak menfaat sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Genel Başkan Kaçar, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:
“Sağlık-Sen olarak sözleşmeli–kadrolu ayrımını ortadan kaldırma mücadelesi veriyoruz. Sözleşmeli personel sorunları toplu görüşme masasında da, hukuksal mücadelelerimizde de, eylemlerimizde de her zaman öncelikli konumuz olmuştur ve sorunları çözüme kavuşuncaya dek olmaya da devam edecektir.
Sağlık-Sen’in hizmet sendikacılığında sağlık ve sosyal hizmet çalışanları açısından ilk niteliğinde kazanımlar elde edilmiştir. Sözleşmeli personel mevzuatını tek çatı altında toplayan ve kadrolularla aynı hakları içeren yasa taslağı da önemsediğimiz ve yakın zamanda sonuç almayı beklediğimiz bir çalışmadır. Biz sorunlardan nemalanan değil çözüm arayan bir sendikayız.
‘Yaşasın sorunlar’ anlayışı bizim yetki dönemimizle sona ermiştir. Yedi yıllık yetki döneminde hiçbir şey ortaya koymadığı halde,  bugünlerde ortamı bulandırma çabası içine giren çevrelere gereken cevabı, her alanda çözümü esas alan sendikal mücadelemizin ortaya koyduğu kazanımlarla veriyoruz. Çalışma barışını bozan kadrolu-sözleşmeli ayrımcılığı ortadan kalkıncaya kadar çözüm arayışımız ve mücadelemiz sürecektir. Eş ve sağlık mazereti tayin hakkı da, becayiş hakkı da nakil hakkı da bu arayışımızın yansımasıdır.”
haber kaynağı sağlık sen sitesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder