20 Eylül 2009 Pazar

Sözlesmeli Personel Görevde Yükselmek istiyor

Türk Sağlık-Sen görevde yükselme sınavından sözleşmeli memurlarında yararlanması için  Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptı. Sendika tarafından yapılan başvuruda görevde yükselme sınavlarındaki amacın kariyer ve liyakat ilkeleri çerçevesinde personel planlaması olduğu ifade edildi. 

     Sözleşmeli memurların, belli liyakat ve özelliklere sahip olmaları koşulu ile kendilerine yapmış oldukları kamu görevinde yükselme imkânı tanınarak görevlerini daha iyi yapmaları yönünde teşvik edilmeleri gerektiği vurgulandı. 

Bu teşvikin ise ancak sözleşmeli memurların görevde yükselme sınavlarına girebilmelerine bağlı olduğuna dikkat çekildi. 

     Başvuruda ayrıca sözleşmeli memurun görevde yükselme sınavlarına alınmamasının Anayasanın “Kanun önünde eşitlik” ve “Devletin çalışanları koruması” ilkesine aykırı olduğu vurgulandı. 

     Sözleşmeli memurların görevde yükselme sınavlarına katılabilmeleri için mevzuatlarda gerekli yasal değişikliğin yapılması talep edildi.

     Sözleşmeli memurların görevde yükseltilmemesinin bir haksızlık olduğuna değinen Türk Sağlık-sen Genel başkanı Önder Kahveci “ sözleşmeli memurların görevden yükselme sınavlarına alınmayarak görevde yükseltilmemesi bir haksızlıktır. Sağlık bakanlığı ekim ayında görevde yükselme sınavı yapacak. Bu sınavdan sözleşmeli sağlık çalışanlarının da yararlanması için bakanlığı başvuru yaptık. Bakanlığın bu başvurumuza olumlu cevap vermesini istiyoruz.” dedi.

     Kahveci görevde yükselme sınavında hiçbir çalışanın mağdur olmasını  istemediklerini kaydederek “ yapılacak sınavda hiçbir çalışan mağdur edilmemelidir. Özellikle eğitim durumu, açılacak kadro sayısı eğitime katılacak çalışan sayısı ile ilgili sıkıntı yaşanmamalıdır. Bakanlık görevde yükselme sınavının esaslarını belirlerken bunları dikkate almalıdır.” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder